Mniszek lekarski

Mniszek lekarski

29 kwietnia 2019 Dary natury 0

Mniszek lekarski jest bardzo popularnym kwiatem, często mylonym w mleczem. Pojawia się wraz z pierwszymi wiosennymi promieniami słońca. Ten żółty charakterystyczny kwiat zna prawie każdy. Kwiaty występują w Europie, ale również w Afryce i Azji. Najczęściej występuje na polach i łąkach. Często porasta trawniki między blokowiskami.

Mniszek pospolity, zwany także lekarskim ma bardzo zdrowotne właściwości. Bogactwo substancji chemicznych zawartych w tej niezwykłej roślinie działa leczniczo na nasze organizmy. W soku mlecznym tej rośliny znajduje się substancja zwana inuliną, która zaliczana jest do naturalnych probiotyków. Sprzyja naszej florze bakteryjnej, ułatwia procesy trawienne, pomaga w procesie odchudzania wydłużając czas uczucia sytości. Ale to nie koniec leczniczych właściwości. „Dmuchawce” zawierają również substancje zwane triterpenami. Substancja ta przyczynia się do niwelowania mikroorganizmów takich jak grzyby, wirusy, bakterie, pomaga również obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Mniszek zawiera również antyoksydanty oraz ogromną ilość mikroskładników takich jak fosfor, krzem, magnez, potas, wapń, żelazo. Młode liście zawierają sporą ilość witaminy C, witaminy A, witaminy D oraz witaminy z grupy B.

Ekstrakt z korzenia lub ziela mniszka wzmacnia prace wątroby. Z kolei kwiaty wykazują działanie przeciwzapalne i moczopędne. Roślina przyczynie się również do obniżenia poziomu glukozy we krwi. Roślina stosowana jest głównie w postaci nalewek, odwarów z korzenia, liści. Bardzo popularny jest miodek robiony z kwiatów mniszka. Ma on zastosowanie podczas przeziębienia, chrypki, bólu gardła, stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Wyciąg z korzenia mniszka wykazuje działanie antynowotworowe. Napar z kwiatów reguluje cykle miesiączkowe i pracę jajników. Mniszek nie jest wskazany dla osób cierpiących na wrzody żołądka i nadkwaśność.

Liście mniszka najlepiej zbierać wczesną wiosną, kwiaty gdy są w pełni rozwinięte. Sok wyciśnięty w liści mniszka działa oczyszczająco na nasz organizm. Liście można również jeść w postaci sałatki lub suszyć i sporządzić napar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

68 − 58 =